Info telefon +420 603 347 147

Zajímavosti kolem .eu domén

  12.12.2010     Domény

Díky vánoční akci, která probíhá ve více zemích, se registrace .eu domén opět dostaly do kurzu. I my jsme tento nákup podpořili cenou 50Kč za doménu bez nutnosti odebrat jakékoliv další služby. Jaké jsou další zajímavosti u .eu domén?

Sdružení EURid zajišťující servis okolo .eu domén eviduje k dnešnímu dni 3.335.525 registrací .eu domén. Nejvíce, téměř třetinu všech registrací, mají na svědomí němečtí registrátoři.

Zde statistiky registrací .eu domén dle jednotlivých států.

V EU vzniklo kolem 900 oficiálních registrátorů .eu domény a díky různým akcím u jednotlivých registrátorů jsou aktuálně zaregistrovány všechny dvoupísmenné a většina trojpísmenných domén (kdybyste měli zájem o 3 písmennou .eu doménu, ozvěte se, pár tipů ještě máme). Vlna výprodejů bude ještě pokračovat v podobném duchu jako v USA před lety probíhaly výprodeje .com, .org a .net domén.

V následujících letech se jistě dočkáme ještě dalších nových kořenových domén první úrovně jako byly kdysi .eu, .info, .name a další domény, o kterých jste možná ani neslyšeli (.aero, .arpa, .asia, .biz, .cat, .coop, .edu, .int, .jobs, .mobi, .museum, .name, .pro, .travel). Také se nám stále mění i politické uspořádání států a tak potřeba vzniku nových národních i generických domén jistě přibude. Takže se máme zase na co těšit. Nehledě na rozmar registrací domén s národními znaky jako je azbuka, čínské písmo či naše diakritika. Ale o tom až příště.

Historie registrací .eu domén a sdružení eurid


V roce 1999 začaly první rozhovory v Evropské radě ohledně společné domény nejvyšší úrovně pro Evropu. V květnu 2003, po několikaletých úvahách, jmenovala Evropská komise sdružení EURid provozovatelem registru domény .eu. V březnu 2005 byla doména .eu přidána do kořenové zóny internetového systému doménových jmen (Internet Domain Name System). V prosinci 2005 začalo sdružení EURid přijímat přihlášky pro doménová jména .eu, a to v omezeném rozsahu. Toto úvodní období bylo známé pod názvem Sunrise.

Zdroj historie a grafy: eurid.eu